WOMEN’s side 2017-2018

MAYS 2018

w1

Cox: Jamie Bailey

Str: Freya Casson (Capt.)

7: Elizabeth Galloway

6: Dorina Pokai

5: Emma Li

4: Clara Van Uffelen

3: Ane Espeseth

2:Emma Pruin

Bow: Sophie Michalski

Coaches: Lance Badman, Silvia Breu, and Karen Wiemer

W2

Cox: Elisabeth Gaberdiel

Str: Rachel Green

7: Camille Knight

6: Sarah Wooding

5: Rachel Speed

4: Skye Fletcher

3: Laura Ferrier

2: Emily Beevers

Bow: Elle Wilkinson/Mieke Slim

Coaches: Silvia Breu, Lance Badman, Mieke Slim

W3

Cox: Nick Tekkis

Str: Julia Goddard

7: Suraya Yusuf

6: Katy Wilson/Noelle Wollery

5: Maja Lezo

4: Lucy Chinnery

3: Eszter Benscik

2: Elizabeth Bearblock

Bow: Helen Brady

Coaches: Laura Ferrier, Thomas Cowie


LENTS 2018

W1

Cox: Jamie Bailey, Str: Skye Fletcher, 7: Freya Casson, 6: Anna Odorici, 5: Emma Pruen, 4: Sophie Michalski, 3: Emma Li, 2: Dorina Pokai, Bow: Elizabeth Galloway.

Coaches: Lance Badman, Karen Wiemer

W2

Cox: Gemma Cairns-Smith, Str: Rachel Green, 7: Camille Knight, 6: Clara Van Uffelen, 5: Ane Espeseth, 4: Charlotte Eves, 3: Suraya Yusuf, 2: Emily Beevers, Bow: Rachel Speed.

Coaches: Silvia Breu

W3

Cox: Nick Tekkis, Str: Sarah Wooding, 7: Julia Michalska, 6: Katy Wilson, 5: Natalie Harris, 4: Hannah Lawson, 3: Lucy Chojecki, 2: Elle Wilkinson, Bow: Suraya Yusuf.

Coaches: Laura Ferrier


MICHAELMAS 2017

FAIRBAIRNS

FaiFAIRBAIRNS 1st IV

Cox: Matt Parry, Str: Mieke Slim, 3: Clara Van Uffelen, 2: Charlotte Eves, Bow: Emily Kilner.

Coaches: Silvia Breu and Fiona Macklin

Result: 10th in Division

FAIRBAIRNS 1st VIII

Cox : Jamie Bailey, Str: Elizabeth Galloway, 7: Emma Pruin, 6: Emma Li, 5: Freya Casson, 4: Laura Ferrier, 3: Dorina Pokai, 2: Rebecca Sillis, Bow: Anna Odorici.

Coaches: Lance Badman, Karen Wiemer

Result: 7th at Autumn Head, 7th fastest college at Fairbairns

 

UNIVERSITY IVs

UNI IST IV

Cox: Skye Fletcher, Str: Elizabeth Galloway, 3: Dorina Pokai, 2: Laura Ferrier, Bow: Freya Casson.

UNI 3RD IV

Cox : Carrie Soderman, Str : Mieke Slim, 3: Camille Knight, 2: Natalie Harris, Bow: Clara Van Uffelen

UNI 2ND IV

Cox: Jamie Bailey, Str : Emma Li, 3: Rebecca Sillis, 2: Emma Pruin, Bow: Anna Odorici.

 

NOVICE TERM

NW1

Cox: Gemma Cairns-Smith, Str: Rachel Green, 7: Rachel Speed, 6: Ane Espeseth, 5: Sophie Michalski, 4: Katy Wilson, 3: Maja Lezor, 2: Sarah Wooding, Bow: Julia Michalska.

Coaches: Anna Odorici, Cameron Wallis, Laura Ferrier.

Results: 2nd in Emma Sprints, 1st in Clare Novices, 2nd in Fairbairns.

NW2

Cox: Nick Tekkis, Str: Kelly Minot Rafey, 7: Hannah Lawson, 6: Lucy Chinnery, 5: Maria Tang, 4: Katrin Fischer, 3: Elizabeth Bearblock, 2: Suraya Yusuf, Bow: Eszter Eszter Benscik.

Coaches: Emily Kilner and Natalie Harris

Results: Placed 5th in their division in QUERGS

 NW3

Cox: Chloe Luo, Str: Charlotte Rispoli, 7: Elle Wilkinson, 6: Dara Winters, 5: Maddie Paige, 4: Lucy Chojecki, 3: Christina Okafor/ Clemence Huckel, 2: Blanca Planells Merchan, Bow: Noelle Woolery.

Coaches: Emily Beevers and Camille Knight